Jak dobrze zaprojektować kuchnię?

Kategoria: Blog

projekt

Urządzanie kuchni to zawsze wielkie wyzwanie dla pani domu. Przeważnie chce ona, aby kuchnia była funkcjonalna, zaprojektowana zgodnie z jej oczekiwaniami i przyzwyczajeniami, a do tego wszystkiego po prostu ładna. Najlepiej jest zlecić to zadanie doświadczonemu projektantowi, który zadba o to, aby wszystkie życzenia względem nowej kuchni zostały spełnione, podsunie własne pomysły i wypunktuje ewentualne błędy w pomyśle klientki. O czym warto pamiętać projektując to pomieszczenie?

Funkcjonalność

Projekt kuchni powinien być zgodny z kilkoma ważnymi zasadami. Przede wszystkim sprzętów AGD, zlewu i blatu nie planuje się ot tak. Między nimi zachodzą pewne zależności, o których należy pamiętać. Ważne jest na przykład to, by zmywarka znajdowała się blisko zlewu. Często namaczamy w nim naczynia przed wstawieniem do zmywarki. Im mniejsza odległość miedzy nimi, tym mniej zachlapywania kuchni przy każdym ładowaniu zmywarki. Niedaleko zlewu powinna znaleźć się także kuchenka lub płyta. Nie raz musimy szybko odlać wodę z ziemniaków, czy wyrzucić makaron na sitko. Im szybciej to zrobimy, tym krócej garnek z wrzątkiem znajduje się w naszych rękach, a co za tym idzie – tym trudniej o nieszczęśliwy wypadek. Pamiętajmy również o tym, były obok lodówki znalazł się chociaż kawałek pustego blatu. Łatwiej będzie nam z niej wyciągnąć wszystkie produkty niezbędne do przygotowania obiadu, czy rozpakować przyniesione ze sklepu zakupy.

Estetyka

Dobry projektant pomoże nam również nadać kuchni określony, wymarzony styl. Zaprojektowanie kuchni nowoczesnej jest dosyć proste, gdyż liczy się  niej prostota kształtów. Jednak stworzenie kuchni klasycznej lub wręcz prowansalskiej jest wyzwaniem. Detale i ozdoby trzeba dobrać tak, by wydobyć charakter kuchni, ale nie zagracić jej i nie stworzyć wrażenia kiczu. Specjalista w elegancki sposób wykorzysta nawet najciaśniejszy kąt w kuchni, robiąc z niego ozdobą szafeczkę na wina lub podświetlaną gablotkę na kolekcję kubków, które przywozimy z podróży.