Nowe życie starego mieszkania

Kategoria: Blog

Nowoczesne mieszkania

Nowoczesne mieszkanie to mieszkanie urządzone w stylu minimalistycznym. Bardzo modne obecnie są mieszkania wykończone po skandynawsku, w których dominuje biel, szarość i naturalne drewno. Dlatego też wiele osób, które decydują się na remont mieszkania odziedziczonego po dziadkach chce, by po renowacji wyglądało ono niczym pokazowy lokal z katalogu wnętrzarskiego. Co jeszcze cechuje nowoczesne mieszkania?

Mniej znaczy lepiej

Nowoczesne mieszkania to mieszkania przestronne i funkcjonalne. Nie ma w nich za wiele mebli, które mogłyby je zagracić. Wszystkie meble, jakie znajdują się w mieszkaniu są proste, nie ma na nich bogatych zdobień czy frezów. Można wręcz powiedzieć, że tego typu mieszkania są nieco surowe i sterylne. W skandynawskich mieszkaniach nie ma miejsca na wiele półeczek z bibelotami, czy przeszklone regały, odsłaniające umieszczone w nich kolekcje naczyń czy książek. Większość szafek jest zabudowana, dzięki czemu detale nie wprowadzają wizualnego chaosu.

Dekoracje

Jednak kluczowa we wnętrzu skandynawskim jest dekoracja wnętrz. Główną zasadą jest to, że powinna ona być oszczędna i wysmakowana. Dobrze widziane skromne czarno białe grafiki, czy napisy motywacyjne, natomiast duże ilości kolorowych plakatów czy zdjęć mogą zaburzyć minimalizm wnętrza. Oszczędnie należy także dobierać materiały miękkie. Na pewno przyda się kilka ciepłych koców czy poduch położonych na sofie lub fotelu, by nieco ociepliły wnętrze. Wiele osób decyduje się również na miękki dywan, który nieco ociepli surową drewnianą podłogę. Jednak warto oszczędzić sobie nadmiar obrusików, serwetek, dywaników i ozdobnych firan. Te z kolei wprowadzą nieco „babciny” wystrój, którego chcemy uniknąć. Oczywiście kolorystyka i desenie na wszystkich tkaninach muszą pasować do reszty wystroju, poza tym musza być stonowane i łagodne. Jeśli wiemy, że mamy skłonności do „zagracania” wnętrz, lepiej urządzić mieszkanie z pomocą dobrego projektanta. Będzie ono nie tylko ładne, ale również i funkcjonalne.