Kilka słów o projektowaniu wnętrz

Kategoria: Blog

Kilka słów o projektowaniu wnętrz

Obecnie każdy chce mieć piękne i funkcjonalne mieszkanie. W jaki sposób uzyskać ten efekt? Odnalezienie odpowiednich inspiracji i pomysłów może być nie lada problemem. Wnętrze ma odzwierciedlać naszą osobowość, pasje, a zarazem mieć wartość praktyczną. Czasami warto oddać proces projektowania profesjonalistom, by stworzyć swój wymarzony dom. Samodzielne projektowanie wnętrz sprawia dużo radości ale i problemów, zwłaszcza dla osób nie mających w tym zakresie doświadczenia.

Jaki styl wybrać?

Nudne i bez wyrazu pomieszczenia czy przesadzone zdobnictwo to często nie efekt złego gustu, ale nieodpowiedniego zaprojektowania. Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele rozwiązań, które zapewnią nam przytulną i miłą atmosferę. Przeważają trzy style aranżacji wnętrz: skandynawski, wiejski i nowoczesny. Celem pierwszego jest ułatwienie życia, to elegancja połączona z funkcjonalnością. Duże okna, kominki, drewniane meble występują w stylu wiejskim. To mix luksusowej aranżacji z tradycyjnym, domowym ciepłem. W nowoczesnych domach dominuje przestronność wnętrz i minimalizm. Jest to styl dla koneserów nowoczesnego wzornictwa.

Samodzielnie czy z profesjonalistą?

Planując budowę domu lub remont możemy samodzielnie zrobić wizualizację wnętrz. Służą do tego darmowe programy, powszechnie dostępne w Internecie. Możemy więc sami spróbować pobawić się w projektanta, bądź zlecić projekt doświadczonej osobie. Wówczas będziemy mieć pewność, że projekt jest profesjonalny i rzetelnie wykonany, a efekt końcowy nas nie zawiedzie. Taka osoba dostarczy nam inspiracji, doradzi w wyborze materiałów, kolorów i dekoracji. Przeprowadzi nas bezstresowo przez cały proces projektowania i wykończenia. Efekt końcowy zależy w dużej mierze od naszych zasobów finansowych, naszego czasu i pomysłów. Szczególnie skomplikowanymi do urządzenia są małe pomieszczenia. Tutaj należy pamiętać o jednej zasadzie – w takim pokoju ma być przestronnie i jasno, by uniknąć wrażenia klaustrofobii i ciężkości. Odpowiedni dobór kolorów i oświetlenia optycznie powiększy przestrzeń.